Emlak Danışmanı : 0 (264) 272 16 30

Sepetim 0 Ürün

Sepette 0 ürün bulunuyor.

Yenigün Emlak

ZAMANINDA 

GÜVENLİ 

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ

ÖNCE HİZMET

WEB TAPU İLE SATIŞLAR ARTTI

Covid-19 salgını döneminde Web Tapu üzerinden yapılan satışlar 4 kattan fazla artarak 1 milyon 350 bine ulaştı. Peki Web Tapu nedir? Web Tapu işlemlerini internet kullanmayanlar nasıl yapabilir?
 
Tapu ve kadastro başvurularının, geçen yıl 18 Mart’tan itibaren Corona virüs tedbirleri kapsamında “Web Tapu” sistemi üzerinden çevrim içi gerçekleştirildiğini anımsatan Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, Web Tapu’nun salgın sürecinde “can simidi” görevini gördüğünü ifade etti ve Web Tapu altyapısı salgın sürecinden önce oluşturulan sistemin 2019’da uygulamaya geçtiğini söyledi.
Vatandaşların tapudaki işlemleri kendi gözleriyle görerek yapmak istediğini anlatan Adlı, şöyle devam etti:
“Durum böyle olunca Web Tapu uygulamaya geçtiğinde ilk olarak çok yaygınlaştıramadık. Pandeminin gündeme gelmesiyle özellikle marttan itibaren Corona virüs tedbirleri çerçevesinde vatandaşların işlemlerini birimlerimizden yapamayacağını duyurduk. Web Tapu’yu kullanarak işlemlerini yapmalarını istedik, ‘Sadece imza için kuruma geleceksiniz.’ dedik. Böyle bir zorunluluk getirince mecburen insanlar Web Tapu’yu kullanmaya başladı.”
 
Web Tapu’da alım satım işlemlerinin 1-2 gün içinde tamamlandığını bildiren Adlı, şunları kaydetti:
“Web Tapu’da en yoğun olduğu dönemlerde dahi işlemlerin tamamlanma süresi 3 günü geçmedi. Böyle olunca insanlar ister istemez Web Tapu’ya yönelmeye başladı. Web Tapu’yu sadece vatandaşlar kullanmadı, kamu kurumlarına, değerleme uzmanlarına ve emlakçılara da açtık. Böyle olunca değişik kesimler de Web Tapu’yu kullanmaya başladı.
Geçen yıl marttan itibaren Web Tapu’da yapılan işlem sayısı 1 milyon 350 bin civarında oldu. Şu anda Web Tapu’da günlük yaklaşık 9 bin işlem yapılıyor. Web Tapu’ya vatandaşlar başvurusunu yaptığı zaman e-devlet kapısı üzerinden güvenli şekilde bilgilerini gönderiyor, kendisine gelen mesaja göre harçlarını yatırıyor, daha sonra da kendisine imzaya gitmesi için saat veriliyor, imzasını gidip atıyor ve işlemi bitiyor. 2019’dan marta kadar işlem sayısı 300 binin altındaydı. 2020 mart ayından bu yılbaşına kadar 1 milyon 350 bine yaklaştık.”
 
Daha çok orta yaş üstü kişilerin tapuda işlem yaptığını dile getiren Adlı, “Orta yaş ve üstünün teknolojiyi kullanmayla ilgili bir eksikliği var. Bunu da dikkate alarak Web Tapu modülünü, ALO 181’e adapte ettik. Vatandaşın, Web Tapu üzerinden yapacağı işlemleri ALO 181 aracılığıyla yapmasına imkan sağladık. Yaşlı ve orta yaşın üzerindeki insanların da ALO 181 üzerinden Web Tapu’da işlemlerini gerçekleştirmesini sağladık.” diye konuştu.
Genel Müdür Adlı, “Web Tapu’nun kullanım oranı işlem yapılan büyük illerde daha fazla. İstanbul ve Ankara gibi büyük illerde Web Tapu’nun kullanılmasında bir sorun kalmadı, vatandaşlar yaygın kullanıyor.” dedi.
Web Tapu, internet kullanamayan kişiler için ALO 181’e adapte edildi

  • Emlak-5
  • Emlak-4
  • Emlak-3
  • Emlak-2
  • Emlak-1